Hľuzovka

28. septembra 2016 Vypnuté Od gismo

Hľuzovka je jedna z najvzácnejších, najchutnejších a najzdravších húb na svete. V minulosti vedci verili, že hľuzovka je silným afrodiziakom …

Hľuzovky sú huby, ktoré tvoria plodnice a zaraďujeme ich do zvláštnej skupiny, tzv. podzemných húb. Ich plodnice obyčajne dorastajú od 5 do 30 cm pod zemou. Rastie iba vo voľnej prírode vo veľmi špecifických podmienkach. Akékoľvek pokusy o jej domestifikáciu zlyhali. Vedci si s touto hubou jednoducho nedokážu poradiť. Ich aróma v čase dozrievania láka zvieratá, ktorí po ich skonzumovaní zabezpečia ich rozmnoženie. Väčšinou rastú od veľkosti čerešní po veľkosť jablka. Mohli by sme ich prirovnať k zemiakom, majú veľmi silnú a špecifickú vôňu. Na zber hľuzoviek alebo „jeleních húb“ ako sa im hovorilo v 18.storočí, sa používajú špeciálne vycvičené prasiatka alebo psy.

V minulosti vedci verili, že hľuzovka je silným afrodiziakom a chemická analýza nedávno preukázala, že hľuzovka obsahuje feromóny, chemické látky vylučované v ľudskom tele, ktoré podporujú sexuálnu aktivitu.

Vzhľadom na výraznú a nezameniteľnú chuť a vôňu boli hľuzovky vždy na jedálnych lístkoch najlepších reštaurácií. Hľuzovky celé sa pridávajú do potravín vo forme strúhané alebo tenké plátky tesne pred koncom varenia a pred podávaním. Chutia lahodne v kombinácii s kuracím a teľacím mäsom,  na ryby, vajcia, cestoviny, s ryžou a so syrom.